| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | $30M | $80M | 36.7% | -49.0% |
| Op. Income | $17M | $9M | -$28M | 96.9% | 159.8% |
| Gross Margin | 55.3% | 46.9% | 19.1% | 8.4pp | 36.2pp |
| Net Margin | 22.5% | 32.0% | -42.0% | -9.5pp | 64.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.06 | $-0.23 | 0.0% | 125.0% |
| Free Cash Flow | $6M | -$10M | -$11M | 158.0% | 149.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $23.4K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $969.7K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $23.4K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $969.7K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | -$36M |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54M |
| Net Debt Issuance | -$146.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$516.7K |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $117M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $151M |
| PP&E (Net) | $356M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $181M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $839M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $272M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $39M |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $340M |
| TOTAL LIABILITIES | $411M |
| Common Stock | $1.3B |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | -$193M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $44M |
| Other Equity | $26M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $315M |
| Net Debt | $198M |