| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $37M | $74M | 3.1% | -47.8% |
| Op. Income | -$9M | -$95M | -$21M | 90.7% | 57.1% |
| Gross Margin | 41.1% | 46.9% | 18.1% | -5.8pp | 23.0pp |
| Net Margin | -25.3% | -304.1% | -26.4% | 278.8pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.78 | $-0.12 | 92.0% | 49.6% |
| Free Cash Flow | $1M | $3M | -$2M | -68.1% | 144.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $831.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $819.2K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $235.3K |
| Other Investing Activities | $29.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$28M |
| Net Debt Issuance | $52M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$581.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $44M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $141M |
| PP&E (Net) | $293M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $120M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $838M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $363.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $274M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $32M |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $327M |
| TOTAL LIABILITIES | $383M |
| Common Stock | $1.2B |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | -$198M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $26M |
| Other Equity | $26M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $317M |
| Net Debt | $201M |