| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $9M | $8M | 4.2% | 16.9% |
| Op. Income | $1M | $2M | $2M | -19.6% | -23.7% |
| Gross Margin | 25.5% | 31.8% | 32.6% | -6.3pp | -7.1pp |
| Net Margin | 10.7% | 13.9% | 17.7% | -3.2pp | -7.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.15 | $0.18 | $0.21 | -16.7% | -28.6% |
| Free Cash Flow | $525.0K | -$256.0K | $1M | 305.1% | -52.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15.0K |
| Other Income/Expenses | -$15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $269.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $146.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15.0K |
| Other Income/Expenses | -$15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $269.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $146.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $146.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$109.0K |
| Other Non-Cash Items | $75.0K |
| Change in Working Capital | -$373.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $753.0K |
| Capital Expenditure | -$228.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$20.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$228.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2.0K |
| FREE CASH FLOW | $525.0K |
| Net Change in Cash | $523.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $951.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $947.0K |
| Other Non-Current Assets | $23.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $26M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $255.0K |
| Other Current Liabilities | $698.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $21M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $26M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |