| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $9M | $7M | 6.3% | 26.3% |
| Op. Income | $2M | $1M | $752.0K | 19.1% | 114.8% |
| Gross Margin | 31.8% | 30.0% | 23.9% | 1.8pp | 7.9pp |
| Net Margin | 13.9% | 12.5% | 8.0% | 1.5pp | 5.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.16 | $0.09 | 12.5% | 108.8% |
| Free Cash Flow | -$256.0K | -$2M | -$562.0K | 89.4% | 54.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17.0K |
| Other Income/Expenses | -$17.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $337.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $132.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17.0K |
| Other Income/Expenses | -$17.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $337.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $132.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $132.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $37.0K |
| Other Non-Cash Items | $90.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $50.0K |
| Capital Expenditure | -$306.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$306.0K |
| Net Debt Issuance | $500.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$79.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $421.0K |
| FREE CASH FLOW | -$256.0K |
| Net Change in Cash | $165.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $486.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $969.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $838.0K |
| Other Non-Current Assets | $23.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $320.0K |
| Other Current Liabilities | $101.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $21M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |