| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.8B | — | $1.4B | — | 28.4% |
| Op. Income | $278M | — | $172M | — | 61.5% |
| Gross Margin | 40.0% | — | 39.5% | — | 0.5pp |
| Net Margin | 13.4% | — | 10.0% | — | 3.4pp |
| EPS (Diluted) | $3.68 | — | $2.14 | — | 72.0% |
| Free Cash Flow | $331M | — | $28M | — | 1065.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $723M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $419M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $446M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $278M |
| Interest Income | $278.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $278.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $278M |
| Income Tax Expense | $35M |
| Net Income from Continuing Ops | $243M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $243M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $243M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $288M |
| EBITDA | $310M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.8B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $723M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $419M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $446M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $278M |
| Interest Income | $278.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $278.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $278M |
| Income Tax Expense | $35M |
| Net Income from Continuing Ops | $243M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $243M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $243M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $288M |
| EBITDA | $310M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $243M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $254.0K |
| Change in Working Capital | $84M |
| OPERATING CASH FLOW | $361M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $122.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $77.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | -$429.0K |
| Common Stock Repurchased | -$301.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $28M |
| NET CASH FROM FINANCING | $26M |
| FREE CASH FLOW | $331M |
| Net Change in Cash | $357M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $447M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $621.0K |
| Inventory | $354M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $809M |
| PP&E (Net) | $519M |
| Goodwill | $445M |
| Intangible Assets | $231M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $117M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $50M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $284M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $65M |
| Other Non-Current Liabilities | $4.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $387M |
| TOTAL LIABILITIES | $671M |
| Common Stock | $66.0K |
| Additional Paid-In Capital | $649M |
| Retained Earnings | $726M |
| Treasury Stock | -$40M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $387M |
| Net Debt | -$60M |