| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $452M | $516M | $349M | -12.3% | 29.5% |
| Op. Income | $71M | $85M | $43M | -15.9% | 65.7% |
| Gross Margin | 40.4% | 39.7% | 40.2% | 0.7pp | 0.2pp |
| Net Margin | 12.2% | 12.5% | 9.6% | -0.3pp | 2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.84 | $0.98 | $0.51 | -14.3% | 64.7% |
| Free Cash Flow | $31M | $121M | $29M | -74.6% | 5.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $452M |
| Cost of Revenue | $270M |
| GROSS PROFIT | $183M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $104M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $111M |
| Cost & Expenses | $381M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $25.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $25.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $74M |
| EBITDA | $80M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $452M |
| Cost of Revenue | $270M |
| GROSS PROFIT | $183M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $104M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $111M |
| Cost & Expenses | $381M |
| OPERATING INCOME | $71M |
| Interest Income | $25.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $25.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $74M |
| EBITDA | $80M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $55M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $753.0K |
| Other Non-Cash Items | $37.0K |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $51.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $51.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | -$191.0K |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $31M |
| Net Change in Cash | $25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $472M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $363.0K |
| Inventory | $355M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $833M |
| PP&E (Net) | $532M |
| Goodwill | $445M |
| Intangible Assets | $231M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $90M |
| Short-Term Debt | $327.0K |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $255M |
| Long-Term Debt | $610.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $66M |
| Other Non-Current Liabilities | $4.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $402M |
| TOTAL LIABILITIES | $657M |
| Common Stock | $66.0K |
| Additional Paid-In Capital | $655M |
| Retained Earnings | $781M |
| Treasury Stock | -$50M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $398M |
| Net Debt | -$74M |