| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $516M | $414M | $422M | 24.5% | 22.1% |
| Op. Income | $85M | $58M | $65M | 46.6% | 31.2% |
| Gross Margin | 39.7% | 41.4% | 39.2% | -1.7pp | 0.5pp |
| Net Margin | 12.5% | 10.9% | 11.9% | 1.6pp | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | $0.68 | $0.77 | 44.1% | 27.3% |
| Free Cash Flow | $121M | $18M | $79M | 574.6% | 53.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $516M |
| Cost of Revenue | $311M |
| GROSS PROFIT | $205M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $114M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $431M |
| OPERATING INCOME | $85M |
| Interest Income | $76.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $76.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $85M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $90M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $516M |
| Cost of Revenue | $311M |
| GROSS PROFIT | $205M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $114M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $431M |
| OPERATING INCOME | $85M |
| Interest Income | $76.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $76.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $85M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $65M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $90M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $65M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $442.0K |
| Other Non-Cash Items | $61.0K |
| Change in Working Capital | $53M |
| OPERATING CASH FLOW | $125M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $45.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$122.0K |
| Common Stock Repurchased | -$301.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $878.0K |
| FREE CASH FLOW | $121M |
| Net Change in Cash | $122M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $447M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $621.0K |
| Inventory | $354M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $809M |
| PP&E (Net) | $519M |
| Goodwill | $445M |
| Intangible Assets | $231M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $117M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $50M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $284M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $65M |
| Other Non-Current Liabilities | $4.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $387M |
| TOTAL LIABILITIES | $671M |
| Common Stock | $66.0K |
| Additional Paid-In Capital | $649M |
| Retained Earnings | $726M |
| Treasury Stock | -$40M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $387M |
| Net Debt | -$60M |