| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26.8K | $78.7K | $35.5K | -65.9% | -24.5% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$876.9K | -20.8% | -47.9% |
| Gross Margin | 73.0% | 88.4% | 73.6% | -15.4pp | -0.6pp |
| Net Margin | -4785.7% | -1323.4% | -2314.1% | -3462.3pp | -2471.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-0.14 | $-0.11 | -21.4% | -54.5% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$829.6K | -$826.9K | -57.6% | -58.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26.8K |
| Cost of Revenue | $7.2K |
| GROSS PROFIT | $19.6K |
| R&D Expenses | $169.4K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $241.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$169.4K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $66 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $3.8K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $3.8K |
| Stock-Based Compensation | $308.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$10.4K |
| Change in Working Capital | -$263.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$60.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $302.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $848.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11.7K |
| Inventory | $145.1K |
| Other Current Assets | $176.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $226.1K |
| Long-Term Investments | $100.5K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $54.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $381.0K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $87.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $89.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $212.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $212.1K |
| Common Stock | $7.6K |
| Additional Paid-In Capital | $81M |
| Retained Earnings | -$79M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$848.8K |