| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36.0K | $26.8K | $24.1K | 34.2% | 49.4% |
| Op. Income | -$3M | -$1M | -$2M | -93.4% | -3.8% |
| Gross Margin | 64.8% | 73.0% | 83.5% | -8.2pp | -18.8pp |
| Net Margin | -6794.9% | -4785.7% | -9526.8% | -2009.1pp | 2731.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $-0.17 | $-0.31 | -35.3% | 25.8% |
| Free Cash Flow | -$673.2K | -$1M | -$714.1K | 48.5% | 5.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36.0K |
| Cost of Revenue | $12.7K |
| GROSS PROFIT | $23.3K |
| R&D Expenses | $178.6K |
| Selling & Marketing | -$556.5K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $377.9K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $60.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $4.2K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $4.2K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$56.4K |
| Change in Working Capital | $161.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$800.2K |
| Capital Expenditure | $127.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | -$61.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$673.2K |
| Net Change in Cash | -$767.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81.4K |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $15.2K |
| Inventory | $158.4K |
| Other Current Assets | $140.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $248.9K |
| Long-Term Investments | $100.7K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $349.6K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $166.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $299.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $299.4K |
| Common Stock | $12.9K |
| Additional Paid-In Capital | $87M |
| Retained Earnings | -$82M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$325 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$81.4K |