| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78.7K | $20.5K | $30.6K | 283.1% | 157.4% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$779.4K | 33.9% | -37.8% |
| Gross Margin | 88.4% | 74.5% | 76.7% | 13.8pp | 11.6pp |
| Net Margin | -1323.4% | -3801.5% | -2449.0% | 2478.0pp | 1125.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.10 | $-0.10 | -40.0% | -43.7% |
| Free Cash Flow | -$829.6K | -$1M | -$1M | 20.1% | 39.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78.7K |
| Cost of Revenue | $9.2K |
| GROSS PROFIT | $69.5K |
| R&D Expenses | $105.7K |
| Selling & Marketing | $809.7K |
| General & Administrative | $227.8K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $304 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $32.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $2.7K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $2.7K |
| Stock-Based Compensation | $161.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$30.2K |
| Change in Working Capital | $144.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$763.3K |
| Capital Expenditure | -$66.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $729.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$829.6K |
| Net Change in Cash | -$34.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $546.3K |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $3.7K |
| Inventory | $153.7K |
| Other Current Assets | $262.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $169.2K |
| Long-Term Investments | $101.8K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $271.0K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $151.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $89.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $507.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $507.2K |
| Common Stock | $7.4K |
| Additional Paid-In Capital | $80M |
| Retained Earnings | -$78M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$245 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$546.3K |