| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $645.8K | $442.8K | $427.8K | 45.8% | 50.9% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$2M | -1.2% | 17.2% |
| Gross Margin | 27.8% | 20.5% | 37.1% | 7.3pp | -9.3pp |
| Net Margin | -211.1% | -385.0% | -411.4% | 174.0pp | 200.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.15 | $-0.22 | 20.0% | 45.5% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$1M | 33.2% | 0.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $645.8K |
| Cost of Revenue | $466.1K |
| GROSS PROFIT | $179.6K |
| R&D Expenses | $880.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $725.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $68.2K |
| Interest Expense | $4.0K |
| Other Income/Expenses | $64.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $73.2K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $73.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $429.6K |
| Change in Working Capital | -$150.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$47.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$92.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$47.0K |
| Net Debt Issuance | -$5.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5.2K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $109.6K |
| Inventory | $168.3K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $747.5K |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $582.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $892.2K |
| Short-Term Debt | $136.8K |
| Deferred Revenue | $218.9K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $63.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $63.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $11.1K |
| Additional Paid-In Capital | $44M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$304 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $200.5K |
| Net Debt | -$5M |