| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $442.8K | $408.5K | $655.9K | 8.4% | -32.5% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$824.2K | 25.4% | -71.1% |
| Gross Margin | 20.5% | 37.7% | 45.7% | -17.2pp | -25.2pp |
| Net Margin | -385.0% | -464.6% | -126.4% | 79.6pp | -258.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.21 | $-0.11 | 28.6% | -36.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$840.1K | -$995.1K | -88.4% | -59.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $442.8K |
| Cost of Revenue | $352.0K |
| GROSS PROFIT | $90.8K |
| R&D Expenses | $774.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $726.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $77.3K |
| Interest Expense | $5.0K |
| Other Income/Expenses | -$296.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $69.9K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $69.9K |
| Stock-Based Compensation | $130.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $375.9K |
| Change in Working Capital | -$414.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$38.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38.9K |
| Net Debt Issuance | -$5.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5.1K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $68.0K |
| Inventory | $223.9K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $753.2K |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $610.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $778.8K |
| Short-Term Debt | $145.2K |
| Deferred Revenue | $179.6K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $69.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $11.1K |
| Additional Paid-In Capital | $44M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | -$32.6K |
| Accum. Other Comp. Income | -$304 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $214.3K |
| Net Debt | -$7M |