| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $642.4K | $645.8K | $524.6K | -0.5% | 22.4% |
| Op. Income | -$2M | -$1M | -$1M | -37.6% | -50.3% |
| Gross Margin | 42.8% | 27.8% | 32.4% | 14.9pp | 10.3pp |
| Net Margin | -858.7% | -211.1% | -358.5% | -647.6pp | -500.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.51 | $-0.12 | $-0.23 | -325.0% | -121.7% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$767.4K | -17.2% | -61.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $642.4K |
| Cost of Revenue | $367.8K |
| GROSS PROFIT | $274.6K |
| R&D Expenses | $489.9K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $46.1K |
| Interest Expense | $3.7K |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $72.9K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $72.9K |
| Stock-Based Compensation | -$420.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$5.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$147.2K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $73.8K |
| Inventory | $212.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $695.1K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $261.1K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $698.8K |
| Short-Term Debt | $128.1K |
| Deferred Revenue | $155.9K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $982.8K |
| Long-Term Debt | $58.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $58.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $11.1K |
| Additional Paid-In Capital | $45M |
| Retained Earnings | -$38M |
| Treasury Stock | -$149.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$304 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $186.3K |
| Net Debt | -$4M |