| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $188M | $517M | -$66M | -63.7% | 385.0% |
| Op. Income | $162M | $493M | -$90M | -67.0% | 280.2% |
| Gross Margin | 0.1% | 100.0% | 100.0% | -99.9pp | -99.9pp |
| Net Margin | 86.0% | 94.6% | 136.3% | -8.6pp | -50.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $0.00 | NaN% | NaN% |
| Free Cash Flow | $141M | -$4M | $118M | 3237.8% | 19.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $188M |
| GROSS PROFIT | $101.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $162M |
| Interest Income | $307.0K |
| Interest Expense | $209.5K |
| Other Income/Expenses | -$322.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $162M |
| Income Tax Expense | $263.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $162M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $162M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $162M |
| D&A | -$162M |
| EBIT | $325M |
| EBITDA | -$515.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $188M |
| GROSS PROFIT | $101.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $162M |
| Interest Income | $307.0K |
| Interest Expense | $209.5K |
| Other Income/Expenses | -$322.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $162M |
| Income Tax Expense | $263.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $162M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $162M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $162M |
| D&A | -$162M |
| EBIT | $325M |
| EBITDA | -$515.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $162M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | $146M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | -$48M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | -$670M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$674M |
| Net Debt Issuance | $318M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $290M |
| NET CASH FROM FINANCING | $608M |
| FREE CASH FLOW | $141M |
| Net Change in Cash | $79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $232M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $232M |
| PP&E (Net) | $106M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31.7B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $31.9B |
| TOTAL ASSETS | $32.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $43M |
| Other Current Liabilities | $5.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.3B |
| Long-Term Debt | $22.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7.8B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $29.8B |
| Common Stock | $970.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $954M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1.3B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $30M |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $32.1B |
| Total Debt | $22.1B |
| Net Debt | $21.8B |