| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $218M | $188M | $160M | 15.8% | 36.4% |
| Op. Income | $190M | $162M | $136M | 17.2% | 39.5% |
| Gross Margin | 38.1% | 0.1% | 100.0% | 38.1pp | -61.9pp |
| Net Margin | 87.2% | 86.0% | 84.7% | 1.2pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $0.00 | NaN% | NaN% |
| Free Cash Flow | $25M | $141M | -$9M | -82.1% | 385.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $218M |
| Cost of Revenue | $135M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $190M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$355.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $190M |
| Income Tax Expense | $219.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $190M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $190M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $190M |
| D&A | -$190M |
| EBIT | $381M |
| EBITDA | -$382.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $218M |
| Cost of Revenue | $135M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $190M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$355.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $190M |
| Income Tax Expense | $219.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $190M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $190M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $190M |
| D&A | -$190M |
| EBIT | $381M |
| EBITDA | -$382.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $190M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$145M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | $31M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $10M |
| Purchases of Investments | -$59M |
| Sales/Maturities of Investments | $50M |
| Other Investing Activities | -$915M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$920M |
| Net Debt Issuance | $666M |
| Common Stock Repurchased | -$56M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $321M |
| NET CASH FROM FINANCING | $931M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $272M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $272M |
| PP&E (Net) | $110M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32.8B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32.9B |
| TOTAL ASSETS | $33.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $41M |
| Other Current Liabilities | $5.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.6B |
| Long-Term Debt | $22.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7.9B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $30.8B |
| Common Stock | $968.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1.4B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | $27M |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $33.2B |
| Total Debt | $22.8B |
| Net Debt | $22.5B |