| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $614M | — | $897M | — | -31.6% |
| Op. Income | $504M | — | $802M | — | -37.2% |
| Gross Margin | 54.3% | — | 50.5% | — | 3.8pp |
| Net Margin | 81.7% | — | 88.7% | — | -7.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $0.00 | — | NaN% |
| Free Cash Flow | $330M | — | $233M | — | 41.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $614M |
| Cost of Revenue | $280M |
| GROSS PROFIT | $333M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $59M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $110M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $110M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $504M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $502M |
| Income Tax Expense | $800.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $502M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $501M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $501M |
| D&A | -$504M |
| EBIT | $1.0B |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $614M |
| Cost of Revenue | $280M |
| GROSS PROFIT | $333M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $59M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $110M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $110M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $504M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $502M |
| Income Tax Expense | $800.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $502M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $501M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $501M |
| D&A | -$504M |
| EBIT | $1.0B |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $501M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$107M |
| Change in Working Capital | -$61M |
| OPERATING CASH FLOW | $338M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$85M |
| Purchases of Investments | -$117M |
| Sales/Maturities of Investments | $202M |
| Other Investing Activities | -$2.5B |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.5B |
| Net Debt Issuance | $2.7B |
| Common Stock Repurchased | -$59M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$440M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2.2B |
| FREE CASH FLOW | $330M |
| Net Change in Cash | $46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $199M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $199M |
| PP&E (Net) | $84M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33.7B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33.8B |
| TOTAL ASSETS | $34.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $39M |
| Other Current Liabilities | -$39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $212M |
| Long-Term Debt | $26.5B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5.0B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $31.4B |
| Common Stock | $969.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1.6B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.6B |
| Minority Interest | $27M |
| TOTAL EQUITY | $2.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $34.0B |
| Total Debt | $26.5B |
| Net Debt | $26.3B |