| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $4M | $172M | -68.2% | -99.3% |
| Op. Income | -$27M | -$28M | -$21M | 2.9% | -27.5% |
| Gross Margin | 40.3% | 27.8% | 4.2% | 12.5pp | 36.1pp |
| Net Margin | -2217.9% | -694.6% | -11.0% | -1523.3pp | -2206.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.18 | $-0.13 | 0.0% | -38.5% |
| Free Cash Flow | -$36M | -$25M | -$33M | -45.4% | -11.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $716.0K |
| GROSS PROFIT | $483.0K |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $237.0K |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$27M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $43.0K |
| Other Income/Expenses | $459.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $251.0K |
| EBIT | -$27M |
| EBITDA | -$26M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $251.0K |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$11.0K |
| Common Stock Repurchased | -$111.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $327.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $205.0K |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | -$35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $107.0K |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $132M |
| PP&E (Net) | $92M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $121M |
| TOTAL ASSETS | $253M |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $74M |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $503M |
| Retained Earnings | -$322M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $179M |
| Minority Interest | -$34.0K |
| TOTAL EQUITY | $179M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $253M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$50M |