| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $977.0K | $43M | $0 | -97.7% | — |
| Op. Income | -$22M | $21M | -$8M | -205.5% | -169.9% |
| Gross Margin | 41.6% | 100.0% | — | -58.4pp | — |
| Net Margin | -632.3% | -46.8% | — | -585.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.25 | $0.12 | 81.5% | -138.5% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$17M | -$3M | 39.1% | -242.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $977.0K |
| Cost of Revenue | $571.0K |
| GROSS PROFIT | $406.0K |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $45.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$16M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$250.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$9.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $299M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $331M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $346M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $8M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $39M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $402M |
| Retained Earnings | -$95M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$208.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $307M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $307M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $346M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$298M |