| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151M | $162M | $143M | -7.0% | 5.1% |
| Op. Income | -$10M | $4M | -$4M | -359.5% | -128.6% |
| Gross Margin | 90.1% | 91.2% | 90.9% | -1.1pp | -0.8pp |
| Net Margin | -6.2% | 0.7% | -7.5% | -6.9pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $0.01 | $-0.14 | -975.9% | 14.3% |
| Free Cash Flow | $5M | $17M | -$18M | -74.0% | 125.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $136M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $106M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $200.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$100.0K |
| Other Non-Cash Items | $700.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $112M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $100M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $230M |
| PP&E (Net) | $55M |
| Goodwill | $112M |
| Intangible Assets | $40M |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $216M |
| TOTAL ASSETS | $446M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $67M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $506M |
| Retained Earnings | -$126M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$300.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $379M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $379M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $446M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$104M |