| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $162M | $134M | $170M | 21.1% | -4.5% |
| Op. Income | $4M | $5M | -$800.0K | -19.6% | 562.5% |
| Gross Margin | 91.2% | 89.7% | 91.9% | 1.6pp | -0.6pp |
| Net Margin | 0.7% | -1.7% | 1.0% | 2.4pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.03 | $0.02 | 145.5% | -35.7% |
| Free Cash Flow | $17M | $20M | $9M | -14.4% | 96.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $162M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $148M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $108M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $158M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $200.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $162M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $148M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $108M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $144M |
| Cost & Expenses | $158M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $200.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$100.0K |
| Other Non-Cash Items | $700.0K |
| Change in Working Capital | $400.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$400.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $111M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $94M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $224M |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $112M |
| Intangible Assets | $44M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $222M |
| TOTAL ASSETS | $446M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $67M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $495M |
| Retained Earnings | -$115M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$400.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $379M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $379M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $446M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$111M |