| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $12M | $13M | -11.4% | -21.3% |
| Op. Income | -$743.0K | -$394.0K | $215.0K | -88.6% | -445.6% |
| Gross Margin | 74.6% | 74.4% | 74.6% | 0.2pp | 0.0pp |
| Net Margin | -2.1% | 2.2% | 1.4% | -4.3pp | -3.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $0.02 | $0.02 | -185.3% | -220.0% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$703.0K | -$1M | -277.1% | -122.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$743.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $442.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$301.0K |
| Income Tax Expense | -$82.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$219.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$219.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$219.0K |
| D&A | $45.0K |
| EBIT | -$743.0K |
| EBITDA | -$698.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$219.0K |
| Depreciation & Amortization | $45.0K |
| Stock-Based Compensation | $39.0K |
| Deferred Income Tax | -$25.0K |
| Other Non-Cash Items | $284.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$7.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $62M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $70M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $273.0K |
| Other Non-Current Assets | $684.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $75M |
| Account Payables | $725.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $140.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $29M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $85M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $75M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$58M |