| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $13M | $12M | -5.2% | 2.7% |
| Op. Income | -$394.0K | $43.0K | -$383.0K | -1016.3% | -2.9% |
| Gross Margin | 74.4% | 73.9% | 74.8% | 0.5pp | -0.4pp |
| Net Margin | 2.2% | 1.5% | -0.9% | 0.7pp | 3.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.02 | $-0.01 | 36.4% | 341.9% |
| Free Cash Flow | -$703.0K | $925.0K | -$2M | -176.0% | 70.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$394.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $681.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $287.0K |
| Income Tax Expense | $30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $257.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $257.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $257.0K |
| D&A | $46.0K |
| EBIT | -$394.0K |
| EBITDA | -$348.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $257.0K |
| Depreciation & Amortization | $46.0K |
| Stock-Based Compensation | $46.0K |
| Deferred Income Tax | -$57.0K |
| Other Non-Cash Items | $280.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$696.0K |
| Capital Expenditure | -$7.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$703.0K |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $67M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $75M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $253.0K |
| Other Non-Current Assets | $654.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $80M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $140.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $32M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $85M |
| Retained Earnings | -$11M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $48M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $80M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$63M |