| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | $31M | $22M | 5.0% | 50.5% |
| Op. Income | $7M | $11M | $8M | -30.5% | -1.9% |
| Gross Margin | 33.4% | 46.1% | 48.1% | -12.7pp | -14.7pp |
| Net Margin | 10.8% | 18.4% | 16.7% | -7.6pp | -6.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $1.40 | $0.89 | -38.6% | -3.4% |
| Free Cash Flow | $9M | -$98.0K | $6M | 8954.1% | 44.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $270.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $28.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $270.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $270.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $28.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $270.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $270.0K |
| Stock-Based Compensation | $29.0K |
| Deferred Income Tax | -$8.0K |
| Other Non-Cash Items | $303.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$168.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$168.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$7.0K |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$7.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $948.0K |
| Other Current Assets | $378.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $103M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $95.0K |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $154.0K |
| Other Non-Current Assets | $318.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $117M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $201.0K |
| Other Current Liabilities | $806.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $713.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $157M |
| TOTAL LIABILITIES | $173M |
| Common Stock | $94.0K |
| Additional Paid-In Capital | $62M |
| Retained Earnings | -$34M |
| Treasury Stock | -$85M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$56M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$56M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $117M |
| Total Debt | $156M |
| Net Debt | $69M |