| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $18M | $18M | 71.3% | 77.1% |
| Op. Income | $11M | $5M | $8M | 96.9% | 32.2% |
| Gross Margin | 46.1% | 49.5% | 63.6% | -3.4pp | -17.5pp |
| Net Margin | 18.4% | 11.3% | 22.6% | 7.1pp | -4.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.40 | $0.50 | $0.97 | 180.0% | 44.3% |
| Free Cash Flow | -$98.0K | $6M | $3M | -101.7% | -103.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $278.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $36.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $278.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $278.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $36.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $278.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $278.0K |
| Stock-Based Compensation | $29.0K |
| Deferred Income Tax | -$8.0K |
| Other Non-Cash Items | $278.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $77.0K |
| Capital Expenditure | -$175.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$175.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$98.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $80M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $751.0K |
| Other Current Assets | $335.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $100M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $95.0K |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $146.0K |
| Other Non-Current Assets | $323.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $114M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $821.0K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $816.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $157M |
| TOTAL LIABILITIES | $172M |
| Common Stock | $94.0K |
| Additional Paid-In Capital | $62M |
| Retained Earnings | -$36M |
| Treasury Stock | -$85M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $114M |
| Total Debt | $156M |
| Net Debt | $77M |