| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $118M | $119M | $217M | -0.7% | -45.7% |
| Op. Income | -$50M | -$56M | -$87M | 11.5% | 43.0% |
| Gross Margin | 71.3% | 70.0% | 41.0% | 1.3pp | 30.3pp |
| Net Margin | -30.6% | -34.0% | -31.7% | 3.4pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.08 | $-0.13 | 10.0% | 46.5% |
| Free Cash Flow | -$6M | $14M | -$14M | -143.1% | 57.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $118M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $84M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $378.0K |
| General & Administrative | $113M |
| SG&A Expenses | $113M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $134M |
| Cost & Expenses | $168M |
| OPERATING INCOME | -$50M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$36M |
| Income Tax Expense | $134.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$36M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$50M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$36M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $31M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $426.0K |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $34M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$34M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$45M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $970M |
| Short-Term Investments | $228M |
| Net Receivables | $115M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $124M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | -$9M |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $210M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $191M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $100M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $339M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | -$4M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $348M |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$861M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$824.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$954M |