| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $125M | $118M | $231M | 6.2% | -45.8% |
| Op. Income | $105M | -$50M | -$69M | 310.7% | 251.3% |
| Gross Margin | 63.3% | 71.3% | 36.6% | -8.0pp | 26.7pp |
| Net Margin | 95.1% | -30.6% | -25.4% | 125.6pp | 120.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.23 | $-0.07 | $-0.11 | 430.5% | 309.1% |
| Free Cash Flow | $20M | -$6M | -$29M | 421.8% | 166.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $125M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $728.0K |
| General & Administrative | -$49M |
| SG&A Expenses | -$48M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | -$26M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $105M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $119M |
| Income Tax Expense | $150.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $119M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $119M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $119M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $105M |
| EBITDA | $109M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $125M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $728.0K |
| General & Administrative | -$49M |
| SG&A Expenses | -$48M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | -$26M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $105M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $119M |
| Income Tax Expense | $150.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $119M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $119M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $119M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $105M |
| EBITDA | $109M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $119M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $36M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$159M |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$57M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$65M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $925M |
| Short-Term Investments | $229M |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $124M |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $215M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $180M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $338M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $346M |
| Common Stock | $51.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$742M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$909M |