| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $676M | — | $748M | — | -9.6% |
| Op. Income | -$283M | — | -$210M | — | -34.9% |
| Gross Margin | 48.7% | — | 42.8% | — | 6.0pp |
| Net Margin | -33.0% | — | -24.7% | — | -8.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.42 | — | $-0.34 | — | -23.5% |
| Free Cash Flow | $8M | — | -$17M | — | 150.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $676M |
| Cost of Revenue | $347M |
| GROSS PROFIT | $330M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $526M |
| SG&A Expenses | $528M |
| Other Expenses | $84M |
| Operating Expenses | $613M |
| Cost & Expenses | $959M |
| OPERATING INCOME | -$283M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $52M |
| INCOME BEFORE TAX | -$231M |
| Income Tax Expense | -$8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$223M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$223M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$223M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$283M |
| EBITDA | -$272M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$223M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $181M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $31M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$136M |
| Purchases of Investments | -$893M |
| Sales/Maturities of Investments | $1.1B |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | $39M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$190M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$71M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$262M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$202M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $981M |
| Short-Term Investments | $269M |
| Net Receivables | $109M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $124M |
| Intangible Assets | $36M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $495.0K |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $201M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $175M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $46M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $337M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $520.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $346M |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$825M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $762.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$964M |