| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $92M | $67M | $101M | 38.0% | -8.1% |
| Op. Income | -$69M | -$97M | -$69M | 28.7% | 0.3% |
| Gross Margin | 43.3% | 45.9% | 46.8% | -2.7pp | -3.5pp |
| Net Margin | -69.4% | -137.4% | -69.2% | 68.0pp | -0.2pp |
| EPS (Diluted) | $-2.81 | $-4.06 | $-3.19 | 30.8% | 11.9% |
| Free Cash Flow | -$48M | $22M | -$38M | -314.6% | -25.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $92M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $174.0K |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $162M |
| OPERATING INCOME | -$69M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$65M |
| Income Tax Expense | -$633.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$64M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$64M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$69M |
| EBITDA | -$61M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$64M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | -$633.0K |
| Other Non-Cash Items | $711.0K |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $5.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$197.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$48M |
| Net Change in Cash | -$46M |