| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $61M | $92M | $65M | -34.1% | -5.7% |
| Op. Income | -$109M | -$69M | -$90M | -57.7% | -22.0% |
| Gross Margin | 50.4% | 43.3% | 39.5% | 7.1pp | 10.9pp |
| Net Margin | -171.9% | -69.4% | -138.8% | -102.5pp | -33.1pp |
| EPS (Diluted) | $-4.53 | $-2.81 | $-4.01 | -61.2% | -13.0% |
| Free Cash Flow | -$72M | -$48M | -$76M | -49.3% | 5.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $62M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | $333.0K |
| Operating Expenses | $136M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | -$109M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$105M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$105M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$105M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$105M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$105M |
| EBITDA | -$97M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$105M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $51M |
| Deferred Income Tax | $23M |
| Other Non-Cash Items | -$23M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | -$69M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $5.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$121.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$114.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$114.0K |
| FREE CASH FLOW | -$72M |
| Net Change in Cash | -$72M |