| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $76M | $57M | -11.5% | 17.7% |
| Op. Income | -$97M | -$68M | -$97M | -42.7% | -0.4% |
| Gross Margin | 45.9% | 50.6% | 47.9% | -4.6pp | -2.0pp |
| Net Margin | -137.4% | -87.3% | -157.1% | -50.1pp | 19.8pp |
| EPS (Diluted) | $-4.06 | $-2.94 | $-4.19 | -38.1% | 3.1% |
| Free Cash Flow | $22M | -$75M | -$26M | 130.0% | 185.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $57M |
| Selling & Marketing | $40M |
| General & Administrative | $31M |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | $855.0K |
| Operating Expenses | $128M |
| Cost & Expenses | $164M |
| OPERATING INCOME | -$97M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$93M |
| Income Tax Expense | -$613.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$92M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$92M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$92M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$93M |
| EBITDA | -$83M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$92M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $34M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | $64M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$2.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$11.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11.0K |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $22M |