| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $96M | $96M | $110M | -0.4% | -12.7% |
| Op. Income | $32M | $32M | $49M | 1.9% | -34.5% |
| Gross Margin | 42.2% | 42.8% | 52.0% | -0.5pp | -9.8pp |
| Net Margin | 7.5% | 43.7% | 44.2% | -36.3pp | -36.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.85 | $1.15 | -88.2% | -91.3% |
| Free Cash Flow | $43M | $54M | $58M | -20.0% | -25.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $377.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | -$42M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $377.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | -$42M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $42M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $137M |
| Change in Working Capital | -$95M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$57M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$63M |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$43M |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$70M |
| FREE CASH FLOW | $43M |
| Net Change in Cash | -$84M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $93M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | -$600.0K |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $182M |
| PP&E (Net) | $3.1B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $575M |
| Long-Term Investments | $62M |
| Tax Assets | -$3.1B |
| Other Non-Current Assets | $2.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $157.0K |
| Deferred Revenue | $55M |
| Other Current Liabilities | -$56M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $143M |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $55M |
| Deferred Tax Liabilities | -$1.9B |
| Other Non-Current Liabilities | $127M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $443.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $18M |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.6B |