| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | $96M | $106M | 2.1% | -8.1% |
| Op. Income | $35M | $32M | $47M | 7.1% | -26.6% |
| Gross Margin | 43.5% | 42.2% | 51.3% | 1.3pp | -7.8pp |
| Net Margin | 5.7% | 7.5% | -23.5% | -1.8pp | 29.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.10 | $-0.55 | 0.0% | 118.2% |
| Free Cash Flow | $62M | $43M | $62M | 42.7% | 0.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $375.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | -$43M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $375.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | -$43M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $46M |
| OPERATING CASH FLOW | $67M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$234M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$239M |
| Net Debt Issuance | $264M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$43M |
| Other Financing Activities | -$516.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $220M |
| FREE CASH FLOW | $62M |
| Net Change in Cash | $47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $141M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | -$510.0K |
| Other Current Assets | $44M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $237M |
| PP&E (Net) | $3.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $596M |
| Long-Term Investments | $61M |
| Tax Assets | -$3.2B |
| Other Non-Current Assets | $2.7B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $200M |
| Deferred Revenue | $49M |
| Other Current Liabilities | -$264M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $347M |
| Long-Term Debt | $1.8B |
| Deferred Revenue NC | $49M |
| Deferred Tax Liabilities | -$2.1B |
| Other Non-Current Liabilities | $390M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $510.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $17M |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $1.8B |