| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $96M | — | $112M | — | -13.9% |
| Op. Income | $32M | — | $49M | — | -35.0% |
| Gross Margin | 42.8% | — | 50.5% | — | -7.8pp |
| Net Margin | 43.7% | — | 44.6% | — | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.85 | — | $1.00 | — | -15.0% |
| Free Cash Flow | $54M | — | $58M | — | -6.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$34M |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $422.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | -$43M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | -$23M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | -$34M |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $422.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | -$43M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | -$23M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $42M |
| Depreciation & Amortization | -$323.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | $28M |
| OPERATING CASH FLOW | $57M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $6M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $64M |
| NET CASH FROM INVESTING | $67M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$43M |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $54M |
| Net Change in Cash | $91M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $177M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | -$550.0K |
| Other Current Assets | $74M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $293M |
| PP&E (Net) | $3.0B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $575M |
| Long-Term Investments | $63M |
| Tax Assets | -$3.0B |
| Other Non-Current Assets | $2.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $44M |
| Short-Term Debt | $291.0K |
| Deferred Revenue | $59M |
| Other Current Liabilities | -$74M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $163M |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $59M |
| Deferred Tax Liabilities | -$1.9B |
| Other Non-Current Liabilities | $190M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.8B |
| Retained Earnings | -$1.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $259.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $19M |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.5B |