| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | — | $34M | — | 14.7% |
| Op. Income | -$36M | — | -$34M | — | -6.2% |
| Gross Margin | 15.2% | — | 7.5% | — | 7.7pp |
| Net Margin | -100.7% | — | -112.1% | — | 11.4pp |
| EPS (Diluted) | $-6.90 | — | $-7.20 | — | 4.2% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$8M | — | 10.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $75M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | -$192.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$35M |
| EBITDA | -$27M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | -$103.0K |
| Other Non-Cash Items | $356.0K |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $138.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$710.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | -$108.0K |
| Tax Assets | $108.0K |
| Other Non-Current Assets | $127.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $36M |
| TOTAL ASSETS | $54M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $949.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $48M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $108.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $61M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $121M |
| Retained Earnings | -$128M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $54M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | $11M |