| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $10M | $9M | 6.4% | 10.6% |
| Op. Income | -$6M | -$8M | -$10M | 26.2% | 43.3% |
| Gross Margin | 27.1% | 22.2% | 5.1% | 4.8pp | 22.0pp |
| Net Margin | -71.7% | -86.4% | -115.5% | 14.7pp | 43.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.30 | $-1.50 | $-2.10 | 13.3% | 38.1% |
| Free Cash Flow | $4M | -$346.0K | -$3M | 1171.4% | 222.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $2.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19.0K |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$705.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$705.0K |
| Net Debt Issuance | $982.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $982.0K |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $22M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $35M |
| TOTAL ASSETS | $58M |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $108.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $69M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | -$136M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $58M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | $7M |