| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $258M | — | $206M | — | 25.1% |
| Op. Income | $27M | — | -$4M | — | 797.2% |
| Gross Margin | 58.2% | — | 53.4% | — | 4.8pp |
| Net Margin | 19.8% | — | -1.8% | — | 21.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.45 | — | $-0.11 | — | 1418.2% |
| Free Cash Flow | $60M | — | $12M | — | 390.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $258M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $150M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $123M |
| Cost & Expenses | $230M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $411.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $411.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | -$23M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $258M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $150M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $38M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $123M |
| Cost & Expenses | $230M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $411.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $411.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | -$23M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $51M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$25M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $65M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $105.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$42.0K |
| Common Stock Repurchased | -$31M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$35M |
| FREE CASH FLOW | $60M |
| Net Change in Cash | $30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $106M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $130M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $125M |
| TOTAL ASSETS | $256M |
| Account Payables | $41M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $60M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $252M |
| Retained Earnings | -$71M |
| Treasury Stock | -$37M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $135M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $135M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $256M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | -$92M |