| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $70M | $56M | -5.1% | 19.7% |
| Op. Income | $4M | $8M | $5M | -46.1% | -3.1% |
| Gross Margin | 58.4% | 57.1% | 59.5% | 1.3pp | -1.1pp |
| Net Margin | 5.4% | 46.6% | 8.1% | -41.2pp | -2.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.92 | $0.13 | -89.1% | -23.1% |
| Free Cash Flow | -$94.0K | $9M | $5M | -101.0% | -102.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $131.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $131.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $131.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $131.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $881.0K |
| Other Non-Cash Items | -$102.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$11M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $7.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$27.0K |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$851.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$94.0K |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $91M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $119M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $89M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $168M |
| TOTAL ASSETS | $287M |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $84M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $125M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $150M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $254M |
| Retained Earnings | -$68M |
| Treasury Stock | -$40M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $137M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $137M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $287M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$75M |