| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $274M | — | $316M | — | -13.2% |
| Op. Income | $92M | — | $116M | — | -20.4% |
| Gross Margin | 41.2% | — | 46.8% | — | -5.5pp |
| Net Margin | 26.2% | — | 29.3% | — | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.78 | — | $1.86 | — | -4.3% |
| Free Cash Flow | $96M | — | $161M | — | -40.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $161M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | $92M |
| Interest Income | $347.1K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $72M |
| D&A | $66M |
| EBIT | $92M |
| EBITDA | $158M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $161M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | $92M |
| Interest Income | $347.1K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $72M |
| D&A | $66M |
| EBIT | $92M |
| EBITDA | $158M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $72M |
| Depreciation & Amortization | $66M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $119M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $90M |
| NET CASH FROM INVESTING | $69M |
| Net Debt Issuance | $68M |
| Common Stock Repurchased | -$21M |
| Common Dividends Paid | -$80M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$35M |
| FREE CASH FLOW | $96M |
| Net Change in Cash | $152M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $237M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $59M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $308M |
| PP&E (Net) | $1.3B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $72M |
| Deferred Revenue | $814.0K |
| Other Current Liabilities | $952.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $95M |
| Long-Term Debt | $591M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $592M |
| TOTAL LIABILITIES | $687M |
| Common Stock | $513.2K |
| Additional Paid-In Capital | $760M |
| Retained Earnings | $281M |
| Treasury Stock | -$121M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $920M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $920M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $671M |
| Net Debt | $434M |