| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $100M | $88M | $95M | 12.6% | 4.6% |
| Op. Income | $46M | $42M | $50M | 10.5% | -7.0% |
| Gross Margin | 57.0% | 53.0% | 57.8% | 4.0pp | -0.8pp |
| Net Margin | 44.2% | 40.5% | 30.9% | 3.7pp | 13.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.93 | $0.71 | $0.56 | 31.0% | 66.1% |
| Free Cash Flow | $83M | $29M | $51M | 186.4% | 61.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$633.4K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $152.1K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $57M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$633.4K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $152.1K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $44M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $488.5K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $83M |
| Capital Expenditure | -$197.5K |
| Acquisitions (Net) | $191.5K |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $275.4K |
| Other Investing Activities | -$191.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | -$115M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$186.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$128M |
| FREE CASH FLOW | $83M |
| Net Change in Cash | -$49M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $79M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $153M |
| PP&E (Net) | $1.4B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue | $854.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $82M |
| Long-Term Debt | $540M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $553M |
| TOTAL LIABILITIES | $635M |
| Common Stock | $510.7K |
| Additional Paid-In Capital | $757M |
| Retained Earnings | $289M |
| Treasury Stock | -$100M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $947M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $947M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $609M |
| Net Debt | $530M |