| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | $100M | $73M | -36.8% | -14.0% |
| Op. Income | $13M | $46M | $23M | -71.4% | -41.1% |
| Gross Margin | 32.8% | 57.0% | 45.6% | -24.2pp | -12.8pp |
| Net Margin | 9.3% | 44.2% | 16.6% | -34.9pp | -7.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.93 | $0.24 | -84.9% | -41.7% |
| Free Cash Flow | $28M | $83M | $49M | -65.9% | -42.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$632.9K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $186.3K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$632.9K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $186.3K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $647.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $341.0K |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | -$14M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$68.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $78M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $44M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $44M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $181M |
| PP&E (Net) | $1.4B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $776.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $88M |
| Long-Term Debt | $527M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $538M |
| TOTAL LIABILITIES | $626M |
| Common Stock | $510.9K |
| Additional Paid-In Capital | $757M |
| Retained Earnings | $295M |
| Treasury Stock | -$115M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $939M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $939M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $594M |
| Net Debt | $516M |