| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $145.0K | $151.3K | $20.0K | -4.1% | 624.1% |
| Op. Income | -$668.0K | -$1M | -$1M | 41.4% | 49.5% |
| Gross Margin | 89.0% | 70.6% | -38.3% | 18.4pp | 127.3pp |
| Net Margin | -448.0% | -779.6% | -6482.6% | 331.6pp | 6034.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.13 | $-0.22 | 53.6% | 72.6% |
| Free Cash Flow | -$676.6K | -$1M | -$1M | 44.6% | 46.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145.0K |
| Cost of Revenue | $15.9K |
| GROSS PROFIT | $129.1K |
| R&D Expenses | $245.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $551.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $797.1K |
| Cost & Expenses | $813.0K |
| OPERATING INCOME | -$668.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$652.7K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$652.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$649.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$649.5K |
| D&A | $15.9K |
| EBIT | -$652.7K |
| EBITDA | -$636.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$652.7K |
| Depreciation & Amortization | $15.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $26.5K |
| Change in Working Capital | -$9.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$619.6K |
| Capital Expenditure | -$57.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$57.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $491.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$676.6K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $87.7K |
| Net Receivables | $357.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $376.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $519.3K |
| Long-Term Investments | $39.5K |
| Tax Assets | -$39.5K |
| Other Non-Current Assets | $39.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $935.1K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $47.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $81.7K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $122.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $204.2K |
| Common Stock | $12.4K |
| Additional Paid-In Capital | $54M |
| Retained Earnings | -$48M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | -$372.9K |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $148.9K |
| Net Debt | -$5M |