| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151.3K | $30.7K | $97.7K | 392.1% | 54.8% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$2M | -2.2% | 32.8% |
| Gross Margin | 70.6% | -82.7% | 48.2% | 153.3pp | 22.4pp |
| Net Margin | -779.6% | -4031.5% | -1796.6% | 3251.9pp | 1017.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.12 | $-0.30 | -8.3% | 56.7% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$1M | 27.7% | 4.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151.3K |
| Cost of Revenue | $44.5K |
| GROSS PROFIT | $106.8K |
| R&D Expenses | $574.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $671.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $7.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$45.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $39.7K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $28.8K |
| Stock-Based Compensation | $54.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $55.2K |
| Change in Working Capital | -$134.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$40.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $571.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $602.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $72.4K |
| Net Receivables | $534.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $390.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $494.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | -$48.6K |
| Other Non-Current Assets | $97.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $933.1K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $92.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $124.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $129.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $254.0K |
| Common Stock | $10.3K |
| Additional Paid-In Capital | $51M |
| Retained Earnings | -$47M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | -$369.8K |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $155.1K |
| Net Debt | -$2M |