| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $473M | — | $291M | — | 62.7% |
| Op. Income | -$55M | — | -$79M | — | 30.5% |
| Gross Margin | 72.9% | — | 70.9% | — | 2.1pp |
| Net Margin | -10.4% | — | -27.3% | — | 16.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | — | $-0.32 | — | 37.5% |
| Free Cash Flow | -$42M | — | -$37M | — | -13.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $473M |
| Cost of Revenue | $128M |
| GROSS PROFIT | $345M |
| R&D Expenses | $104M |
| Selling & Marketing | $214M |
| General & Administrative | $82M |
| SG&A Expenses | $296M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $400M |
| Cost & Expenses | $528M |
| OPERATING INCOME | -$55M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $83.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$55M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $45M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | -$24M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | -$500.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | -$21.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $101M |
| FREE CASH FLOW | -$42M |
| Net Change in Cash | $59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $386M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $428M |
| PP&E (Net) | $92M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $110M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $202M |
| TOTAL ASSETS | $629M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $25M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $85M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $171.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$2.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $629M |
| Total Debt | $62M |
| Net Debt | -$323M |