| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $145M | $119M | — | 21.9% | — |
| Op. Income | -$4M | -$26M | — | 84.1% | — |
| Gross Margin | 74.3% | 72.6% | — | 1.7pp | — |
| Net Margin | -0.5% | -20.0% | — | 19.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.09 | — | 96.8% | — |
| Free Cash Flow | $19M | -$22M | — | 183.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $149M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$817.0K |
| Income Tax Expense | -$62.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$755.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$755.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$755.0K |
| D&A | $3M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$755.0K |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $557.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$5.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $360.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $355.0K |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $18M |