| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $156M | $145M | $104M | 7.5% | 49.8% |
| Op. Income | $878.0K | -$4M | -$13M | 121.5% | 106.9% |
| Gross Margin | 76.6% | 74.3% | 72.1% | 2.3pp | 4.4pp |
| Net Margin | 2.7% | -0.5% | -11.8% | 3.3pp | 14.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $-0.00 | $-0.05 | 666.7% | 131.3% |
| Free Cash Flow | $14M | $19M | -$19M | -25.1% | 175.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $156M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $61M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $155M |
| OPERATING INCOME | $878.0K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $391.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $878.0K |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $156M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $61M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $155M |
| OPERATING INCOME | $878.0K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $391.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $878.0K |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$5.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $389.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $384.0K |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $14M |