| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $276M | $300M | — | -8.1% | — |
| Op. Income | $7M | $13M | — | -48.0% | — |
| Gross Margin | 25.1% | 25.7% | — | -0.6pp | — |
| Net Margin | 1.2% | 2.6% | — | -1.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.05 | — | -60.0% | — |
| Free Cash Flow | -$9M | -$15M | — | 40.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $276M |
| Cost of Revenue | $207M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $200.0K |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $269M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$700.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $276M |
| Cost of Revenue | $207M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $200.0K |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $269M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$700.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $200.0K |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $302M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $319M |
| Inventory | $159M |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $838M |
| PP&E (Net) | $320M |
| Goodwill | $569M |
| Intangible Assets | $56M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $129M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $62M |
| Other Current Liabilities | $85M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $261M |
| Long-Term Debt | $177M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $100M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $309M |
| TOTAL LIABILITIES | $570M |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.0B |
| Retained Earnings | -$668M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $300.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $221M |
| Net Debt | -$81M |