| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $300M | $277M | — | 8.3% | — |
| Op. Income | $13M | $7M | — | 78.6% | — |
| Gross Margin | 25.7% | 25.6% | — | 0.1pp | — |
| Net Margin | 2.6% | 0.5% | — | 2.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.01 | — | 400.0% | — |
| Free Cash Flow | -$15M | -$16M | — | 3.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $300M |
| Cost of Revenue | $223M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $288M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $200.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $300M |
| Cost of Revenue | $223M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $288M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $200.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $26M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $100.0K |
| Other Non-Cash Items | $100.0K |
| Change in Working Capital | -$31M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$12M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $308M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $338M |
| Inventory | $155M |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $851M |
| PP&E (Net) | $313M |
| Goodwill | $569M |
| Intangible Assets | $58M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $123M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $81M |
| Other Current Liabilities | $85M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $272M |
| Long-Term Debt | $180M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $99M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $313M |
| TOTAL LIABILITIES | $585M |
| Common Stock | $200.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.0B |
| Retained Earnings | -$671M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $225M |
| Net Debt | -$83M |