| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | $59M | — | 2.5% | — |
| Op. Income | -$4M | -$3M | — | -69.7% | — |
| Gross Margin | 19.8% | 16.9% | — | 2.9pp | — |
| Net Margin | -14.7% | -11.7% | — | -3.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-2.05 | $-1.61 | — | -27.3% | — |
| Free Cash Flow | -$6M | -$839.0K | — | -584.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $332.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $47.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $34M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $34M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$319.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$308.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$319.0K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$105.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $191.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $632.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $91.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $92M |
| Account Payables | $912.0K |
| Short-Term Debt | $96M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $131M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $823.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $132M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $99M |
| Retained Earnings | -$139M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$40M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$40M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $92M |
| Total Debt | $97M |
| Net Debt | $71M |