| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $65M | $54M | -9.5% | 8.7% |
| Op. Income | -$3M | $4M | -$4M | -169.0% | 34.6% |
| Gross Margin | 16.9% | 25.3% | 17.5% | -8.5pp | -0.6pp |
| Net Margin | -11.7% | -0.9% | -13.7% | -10.8pp | 2.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.61 | $-0.13 | $-1.57 | -1138.5% | -2.5% |
| Free Cash Flow | -$839.0K | $2M | -$6M | -145.3% | 85.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $359.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $61.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $36M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$44M |
| OPERATING CASH FLOW | -$628.0K |
| Capital Expenditure | -$211.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$211.0K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$145.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $18.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$839.0K |
| Net Change in Cash | $803.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $67M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $104M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $91.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $107M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $97M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $139M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $148.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $579.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $140M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | -$130M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $107M |
| Total Debt | $98M |
| Net Debt | $64M |