| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | $60M | — | 4.4% | — |
| Op. Income | -$5M | -$4M | — | -8.7% | — |
| Gross Margin | 11.8% | 19.8% | — | -8.1pp | — |
| Net Margin | -15.2% | -14.7% | — | -0.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-2.12 | $-2.05 | — | -3.4% | — |
| Free Cash Flow | -$29M | -$6M | — | -407.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $56M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $148.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $30.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $38M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$74M |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$647.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$629.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$647.0K |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | -$51.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $87M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $636.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $91.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $93M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $113M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $139M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $828.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $140M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $102M |
| Retained Earnings | -$148M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $93M |
| Total Debt | $113M |
| Net Debt | $110M |